Poczucie własnej skuteczności, wysoka samoocena oraz samoakceptacja to jedne z kluczowych składników bycia pewnym siebie. Czym jednak dokładnie jest owa pewność: chodzeniem z zadartym nosem do góry i niezważaniem na cudze opinie, czy może raczej wewnętrzną siłą motywującą do działania i pozwalającą na wyjście ze strefy własnego komfortu? Jedno jest pewne – poczucie pewności siebie sprzyja podejmowaniu wszelkich działań i przyczynia się do poprawy dobrostanu psychicznego.
5 najważniejszych objawów braku pewności siebie:
– odczuwanie irracjonalnego lęku nieadekwatnego do sytuacji
– brak wiary we własne możliwości i nadmierna wrażliwość na krytykę
– pesymizm
– niska samoocena
– strach przed nabywaniem nowych kompetencji
Jak zatem zniwelować powyższe objawy i odbudować poczucie pewności siebie?
- Zadawaj pytania
Gdy nie jesteś czegoś pewny, poproś o pomoc.
Nie bój się, że zostaniesz odebrany jako osoba niekompetentna.
Przeciwnie! Okażesz w ten sposób swe zainteresowanie tematem i chęć pogłębienia wiedzy. Kto pyta, nie błądzi!
2. Odrzuć nadmierny perfekcjonizm.
Świat nie jest idealny. Ty też nie musisz być perfekcyjny. Nie dopasowuj się na siłę do oczekiwań obcych ludzi. Staraj się rozwijać każdego dnia i być lepszą wersją siebie, lecz nie stawiaj poprzeczki zbyt wysoko. Naucz się delegować zadania innym i wykorzystaj zaoszczędzony czas na relaks.
3. Zaakceptuj słabości
Poznaj swoje mocne i słabsze strony. Pamiętaj, że lepiej być ekspertem w jednej konkretnej specjalizacji niż przeciętniakiem w wielu dziedzinach. Nie bój się swych słabości ani proszenia ludzi o pomoc. Nie unikaj konstruktywnej krytyki. Każdy może być przecież dobry w czymś innym!
4. Wyjdź ze strefy własnego komfortu i nabywaj nowe kompetencje
Krótki dialog z obcą osobą na przystanku autobusowym, uśmiech skierowany do przypadkowego przechodnia, zapisanie się na jakiś nietypowy kurs … To nie kolejne oklepane sposoby a proste wskazówki, które pomogą Ci wyjść ze strefy własnego komfortu i pokonać irracjonalny lęk. Umiarkowany stres w nowych sytuacjach nie jest szkodliwy, bowiem motywuje do działania. Spróbuj wykonać codziennie jakąś prostą czynność, której wcześniej nigdy nie robiłeś.
5. Bądź optymistą
Nie namawiam do bezczynnego ślęczenia i gapienia się z szerokim uśmiechem w sufit, lecz do optymistycznego patrzenia w przyszłość i wiary w powodzenie dotychczasowych działań. Ucząc się nowych umiejętności, skupiaj się na całym procesie a nie tylko samym efekcie końcowym. Doceniaj się zarówno za podjęty wysiłek, jak i osiągnięty wynik. A przede wszystkim bądź optymistą i przyciągaj pozytywne zdarzenia! (przeczytaj nasz krótki artykuł o 8 sposobach na naukę optymizmu)
Pewność siebie to nie chowanie głowy w piasek a uwolnienie wewnętrznych hamulców. Odrzucenie perfekcjonizmu na rzecz realnych celów. Korzystanie z pozytywnych afirmacji i negacja polskiej kultury narzekania. Budowanie pewności siebie to kluczowy przystanek na długiej drodze do skutecznej zmiany. Życzę zatem sobie i Wam udanej podróży!
Karolina Laskowska dla portalu @jestemczlowiekiemsukcesu