Jak oszczędzać pieniądze ? - jestemczlowiekiemsukcesu.pl

Przedstawię Wam kilka praktycznych porad od jakich należy zacząć aby móc systematycznie odkładać co miesiąc pewne kwoty, które na pewno pomogą Ci w „oszczędności”

1. Sporządź kartę przychodów i kosztów.

Przygotuj sobie pustą kartkę papieru.
Na jednej stronie napisz „przychody” po drugiej „koszty” i przedziel to pionową kreską.
Na samym początku napisz koszta stałe tzn. czynsz, opłaty, podatki, średni koszt jedzenia itp.
Następnie zastanów się jak wyglądają Twoje przychody – jeśli pracujesz na etacie sprawę mamy jasną, wpisujesz swój miesięczny przychód i robi nam się klarowna sytuacja.

2. Spisuj swoje bieżące wydatki

Dobrym pomysłem oszczędzania jest zawsze po zakupach wypisywanie wydanych pieniędzy, możesz to robić poprzez różne aplikacje lub mieć zwykła tabletkę exela w telefonie. Jak Ci wygodniej.
Jeśli będziesz stale kontrolował swoje wydatki, zobaczysz, że po pewnym czasie ograniczysz niepotrzebne koszta.

3. Odłóż na początku miesiąca pewną kwota i spróbuj jej nie ruszać

Jeśli mamy już rozpisane nasze miesięczne przychody i koszta, wiemy już ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Odłóż tą kwotę na początku miesiąca i żyj za to co zostało, nie pozwól sobie aby odłożone pieniądze weszły do obiegu.

4. Nie wydawaj na głupoty

Zanim coś kupisz zastanów się dwa razy czy faktycznie jest to coś co jest Ci niezbędne. Bardzo często zachcianki rujnują nasz miesięczny budżet.
Pomyśl o tym.

5. Myśl jak biznesmen.

Uważasz że bogaci ludzie wydają pieniądze? Otóż nie, bogaci ludzie inwestują zarobiony kapitał aby dla nich pracował. Kupują aktywa czyli rzeczy na których cyklicznie istnieje możliwość zarabiania kolejnych pieniędzy, do aktywów zaliczamy np. mieszkania.


Napisz w komentarzu, na jakim etapie oszczędzania jesteś.