Jak przestać palić i zmienić dowolny aspekt swego życia?

Każdy z nas ma jakieś nawyki, czy to właśnie palenie, podjadanie czy inne szkodliwe nawyki mające destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie, których chętnie by się pozbył. Bazując na własnym doświadczeniu, chciał bym się podzielić moimi spostrzeżeniami.

Na początku warto się zastanowić, dlaczego postępujemy tak a nie inaczej. Z czym związane są nasze przyzwyczajenia, z czym się kojarzą?

Jeśli papieros kojarzy się nam z wypadem na piwo z kuplami albo chwilą przerwy w pracy, natomiast ciastko z błogą chwilą przyjemności, z pewnością ciężko będzie nam zrezygnować z tych destrukcyjnych przyzwyczajeń.

Człowiek w swoim życiu zawsze wybiera to co sprawia mu przyjemność, za wszelką cenę unikając cierpienia, a co, gdyby zmienić postrzeganie każdego z poszczególnych aspektów?

Zacznijmy od palenia, jeśli palisz to pewnie znasz to uczucie po zapaleniu pierwszego papierosa, już nie wspominając o papierosie wypalonym do piwka. Pomimo tego jednak, nie raz próbowałem rzucić palenie, udało się na jakiś czas, ale przyjemność jaką niosło ze sobą palenie, znacznie przewyższała, negatywne odczucia związane z paleniem.

Spróbujmy teraz zastosować coś co sprawdziło się w moim przypadku. Podziel stronę na dwie części, po jednej stronie, wypisz sobie wszystkie pozytywne skojarzenia związane z dowolnie wybranym aspektem. Po drugiej stronie wszystkie negatywne skojarzenia, które przyjdą Ci do głowy.

Jestem pewien, że na tym etapie, znacznie bardziej przemawiają do Ciebie pozytywne skojarzenia, może jest ich więcej, a może wzbudzają silniejsze odczucia.

Spróbujmy teraz sprawić, aby negatywne skojarzenia zdecydowanie zdominowały te pozytywne. Każdy z nas jest inny, każdy z nas kieruje się innymi wartościami w swoim życiu, zastanów się co dla Ciebie jest najważniejsze.

Jeśli w twoim życiu najważniejsza jest rodzina, to z pewnością chcesz być przy twoich bliskich w najważniejszych dla nich chwilach. Chcesz w przyszłości zobaczyć swoje wnuki, spędzać z nimi czas. A co, jeśli przez papierosy będziesz żyć znacznie krócej? Co, jeśli ten destrukcyjny nałóg przyczyni się do śmierci w znacznie młodszym wieku?

Jeśli natomiast zależy Ci na karierze, zastanów się, ile czasu tracisz na papierosa, jak wyglądasz w oczach szefa, jeśli co chwilę widzi Cię na papierosie? Z pewnością rozchodzący się smród dymu papierosowego, nie pomaga w kontaktach z innymi.

Kiedy główną rolę w twoim życiu odgrywają pieniądze, wystarczy policzyć, ile wydajemy na coś co jest dla nas szkodliwe. Wypalając paczkę dziennie, w ciągu roku przeznaczasz na ten destrukcyjny nałóg, kwotę znacznie wyższą od średniej krajowej.

Już sama paczka papierosów, rzuca w nas hasłami typu; “Palenie zabija”, “Palenie szkodzi tobie i twoim bliskim”, “Palenie powoduje impotencję” itd. Czy już samo to nie jest wystarczającym ostrzeżeniem?

“Jeśli postanowisz zmienić coś z czym do tej pory nie mogłeś sobie poradzić, zacznij od zmiany skojarzeń.”

Autor: Szymon Piszczek