Toksyczne związki – jak rozpoznać, jak postępować, jak rozmawiać ze sobą? - jestemczlowiekiemsukcesu.pl

Miłość – najważniejsze uczucie. Sens życia i potężna siła. Nic więc dziwnego, że większość ludzi dąży do odnalezienia przysłowiowej „drugiej połówki”, wierząc w wizję stworzenia idealnego związku.  Co jednak zrobić, gdy bycie w relacji z drugim człowiekiem dostarcza nam więcej cierpienia niż radości? Przyjrzyjmy się bliżej problemowi toksycznych związków, w których ponoszone koszty przewyższają otrzymywane korzyści.

Charakterystyka toksycznych związków:

  1. Nieproporcjonalny rozkład zaangażowania u dwojga partnerów

Jedna osoba oddaje się w pełni, rezygnując ze swoich planów.Druga zaś nie docenia jej wysiłków i sama nie wykazuje żadnej inicjatywy. Pamiętaj, że prawdziwy związek to relacja między dwiema osobami a nie jedną!

  • Nadmierna zazdrość i ograniczanie kontaktu z innymi ludźmi

Zaborczy partner kontrolujący każdy ruch i wzbudzający w nas poczucie winy nie powinien być osobą, z którą chcemy spędzić całe życie. Odrobina zazdrości jest zdrowa i pożądana, jednak nadmierne śledzenie i urojenia dotyczące rzekomej zdrady są przejawem braku szacunku i zaufania do drugiej osoby.

  • Brak wspólnie spędzanego czasu

Sytuacja, w której jeden partner unika kontaktu z drugim, doprowadza do rozpadu związku. Problem może również sprawiać nieumiejętność przyjęcia nowej roli i odejścia od pierwotnej rodziny. Jeśli druga połówka woli stale spędzać czas ze swoimi rodzicami i nie potrafi założyć własnej rodziny, warto porozmawiać z nią o nurtujących nas obawach.

  • Brak wsparcia

Osoby pozostające w związku powinny wspierać się w trudnych sytuacjach. Jeśli czujesz się osamotniony w relacji bądź jesteś stale krytykowany w niekonstruktywny sposób, czas przestać być bierną ofiarą.

  • Występowanie różnych form przemocy

Przemoc może przyjmować wiele oblicz. To nie tylko fizyczne przepychanki czy bicie, ale też szantaż emocjonalny, ekonomiczny lub o podłożu seksualnym. Pamiętaj o swych granicach i nie pozwól, aby ktoś je przekraczał wbrew Twojej woli.

Zupełnie inna wizja przyszłości, poczucie straty czasu i duszenia się w związku oraz występowanie objawów somatycznych takich jak drżenie i kołatanie serca to kolejne sygnały, które powinny niepokoić.

Jak postępować w tej trudnej sytuacji?
Należy przede wszystkim podjąć konkretne działania i postarać się wyjść z roli ofiary.

Możesz zacząć od prostej, spokojnej rozmowy, zamiast personalnych ataków. Powiedz o konkretnych sytuacjach, w których było Ci przykro. Nie posługuj się ogólnikami. Nie gwarantujemy, że będzie to proste i przyjemne zadanie, ale istnieje szansa, że uratuje Wasz związek. Staraj się naprawić relację, ale nie kosztem swego zdrowia i dobrego samopoczucia! Pamiętaj, że miłość nie jest tożsama z cierpieniem. Przeczytaj nasze kolejne artykuły, by dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować się do zakończenia toksycznej relacji oraz odbudować poczucie pewności siebie http://jestemczlowiekiemsukcesu.pl/5-objawow-braku-pewnosci-siebie-jak-sobie-z-nimi-poradzic i spojrzeć bardziej optymistycznie w przyszłość http://jestemczlowiekiemsukcesu.pl/8-sposobow-na-nauke-optymizmu

Karolina Laskowska dla portalu @jestemczlowiekiemsukcesu