Wypalenie zawodowe – czym jest i jak mu zapobiec? - jestemczlowiekiemsukcesu.pl

Wypalenie zawodowe – czym jest i jak mu zapobiec?

Jeszcze parę dekad temu, pracownicy potrafili wytrwać w jednej firmie – a nawet na jednym stanowisku! – przez paręnaście lat. Obecnie pracę zmienia się średnio po 3 latach. Szybko pojawia się także wypalenie zawodowe. Czym ono jest? Z tego artykułu dowiesz się, jak ugasić zawodowy pożar w zarodku – zanim zdąży wypalić Twoje chęci i ambicje.

Wypalenie zawodowe – skąd bierze się pracownicza depresja?

Wypalenie zawodowe jest wynikiem długotrwałego stresu i presji, których pracownik doświadcza na danym stanowisku. Zaczyna on negować swoje umiejętności, praca przestaje go satysfakcjonować, nie umie również odnaleźć motywacji do dalszego działania zawodowego. Na wypalenie zawodowe szczególnie narażone są osoby wrażliwe, które reagują emocjonalnie na krytykę związaną z ich pracą, a także osoby ambitne – zwłaszcza, jeśli nie czują w danej firmie dalszych możliwości rozwoju. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również pracoholicy.

Syndrom wypalenia zawodowego zwykle rozwija się w trzech etapach. Najpierw pojawia się emocjonalne wyczerpanie – pracownik nie tylko odczuwa całkowitą utratę sił, ale także nie potrafi ich zregenerować. W stadium depersonalizacji i cynizmu zaczyna odcinać się od współpracowników, swoje obowiązki wykonuje niechętnie i niedokładnie. W ostatniej fazie odczuwa brak osobistych osiągnięć oraz zaczyna podważać swoje kompetencje.

Sposoby na wypalenie zawodowe – wróć do pracy w pełni sił!

Wypalenie zawodowe jest jak każda choroba – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest ono wynikiem długotrwałego stresu i to jego właśnie należy unikać. Osoby zmagające się na co dzień z dużą presją, powinny odreagować ją przez ruch (fitness, bieganie, basen) lub medytację. Choć brzmi banalnie, pomóc mogą też ziołowe herbatki na uspokojenie, np. melisa.

Aby utrzymać wysoki poziom zadowolenia z pracy, należy także dbać o atmosferę w zespole, pomiędzy współpracownikami. Warto czasami wyjść z nimi na piwo lub kawę. Jeśli nie chcesz utrzymywać przyjacielskich stosunków z towarzyszami pracy poza biurem, po prostu bądź miły. Komplement lub wspólnie zjedzony obiad wpłyną pozytywnie na wasze relacje – a tym samym na jakość pracy.

Niezwykle ważne jest także poczucie ciągłego rozwoju. By uniknąć zawodowego wypalenia, wybieraj firmy, w których drabina hierarchii jest na tyle wysoka, byś ciągle mógł piąć się do góry. Warto także na własną rękę poszerzać swoje kompetencje. Jeśli chcesz uniknąć niskiego poczucia własnej wartości i zwątpienia w swoje umiejętności, zapisz się na kurs nowego języka lub szkolenie związane bezpośrednio z Twoją branżą.

Autor: Weronika Kulesza

ALL RECENT NEWS

ALL RECENT NEWS




Polska


Świadomość


TOP


Wideo


Wyróżnione

Nowy film Tomasza Siekielskiego już dostępny | PREMIERA





Ciekawostki


Ludzie


Świat

Co ukrywał Diego Maradona ?





Ciekawostki


Lifestyle


Świat


Wyróżnione

Meteor eksplodował nad Japonią. Całe niebo się rozświetliło





Ludzie


Psychologia


TOP


Związki

10 rzeczy na udany związek, jak sprawić, aby relacja była długotrwała?