Przyjaźń damsko-męska to temat kontrowersyjny. Jedni sądzą, że nie jest możliwa. Uważają bowiem, że zazwyczaj przyjaźń przeradza się w miłość. Często jest również tak, że tylko jedno zaczyna zakochiwać się w drugim. Zazwyczaj wtedy przyjaźń się kończy. Drudzy zaś sądzą, że przyjaźń damsko-męska istnieje. Ma prawo bytu. Poza tym płynie z niej bardzo dużo korzyści. Jakich? Czytaj dalej, abyś się mógł dowiedzieć.

Męskie oko i kobiecy punkt widzenia

Przyjaźń damsko-męska może być naprawdę wartościowa. Tak samo może być również korzystna dla obu stron. Co to oznacza? Jak to się ma w odniesieniu do życia? Przyjaźń damsko-męska to szereg rozmów, spotkań dwóch osób. Każda ze stron może coś wynieść z tej relacji. Mężczyzna poznaje kobiecy punkt widzenia. Dzięki czemu łatwiej jest mu znaleźć odpowiednią partnerkę lub ulepszać stosunki z obecną. Rozumie bardziej kobiety, z tego względu, że ma przyjaciółkę. Męskie oko jest potrzebne kobiecie. To znaczy, że warto czasem widzieć świat z perspektywy mężczyzny. Kobiety lubią dramatyzować, panikować. Faceci są bardziej przyziemni. To pozwoli płci żeńskiej spojrzeć na świat w sposób bardziej chłodniejszy, który czasami okazuje się potrzebny.

Przyjaźń czy miłość?

Czasami zdarza się, że nie umiemy rozpoznać miłości. Mylimy ją z przyjaźnią. Jeśli np. traktujesz danego mężczyznę lub kobietę jako kogoś, kogo chcesz mieć na wyłączność, to nie oznaka przyjaźni. Dodatkowo jeszcze nie chcesz się z tą osobą z nikim dzielić. To również nie wróży dobrze, jeśli chodzi o budowanie więzi przyjacielskiej. To oszukiwanie siebie i tę osobę. Dlatego też bycie w relacji przyjaciel-przyjaciel, jest krzywdzące. Jedno np. ukrywa swoje prawdziwe uczucia. Trzeba być szczerym. Możesz wyznać tej osobie miłość. Być może ona również jest w Tobie zakochana. Możesz też zakończyć relację. Tkwienie w fikcyjnej przyjaźni jest raniące. To samooszukiwanie się.

Przyjaźń, w której pojawia się erotyzm nie jest przyjaźnią

Między przyjaźnią a miłością jest bardzo cienka granica. Jeśli zależy Ci na bliskości cielesnej z przyjacielem lub przyjaciółką, to raczej nie ma tutaj mowy o przyjaźni. Przecież przyjaciele mają ze sobą kontakt fizyczny, ale raczej ogranicza się on tylko i wyłącznie do uścisku na przywitanie. W przyjaźni definitywnie nie ma erotyzmu. Nie ma też żadnych huśtawek nastrojów. Ta więź raczej jest spokojna i stabilna. W tej więzi nie ma również czegoś takiego jak mocne pragnienie ciągłego spotykania się z daną osobą. Przyjaźń raczej opiera się na cierpliwości. Przyjaciele się spotykają, ale nie naciskają na siebie, żeby to robić.

Autor: Laura Pragnacy